Stackpole Electronics Inc. SM4124FT118R
SM4124FT118R picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT118R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT118R.pdf
Availability of SM4124FT118R
QUANTITY
SM4124FT118R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT118R
Internal Part NumberEIS-SM4124FT118R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT118R
Related LinksSM4124, SM4124FT118R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT118R Details Description
Related parts for SM4124FT118R
RES 1.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IC PWR/BATT MGMT 155DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf