Stackpole Electronics Inc. SM4124FT1R27
SM4124FT1R27 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT1R27
Brief Description
RES SMD 1.27 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT1R27.pdf
Availability of SM4124FT1R27
QUANTITY
SM4124FT1R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT1R27
Internal Part NumberEIS-SM4124FT1R27
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT1R27
Related LinksSM4124, SM4124FT1R27 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT1R27 Details Description
Related parts for SM4124FT1R27
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS MALE PANEL #26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 5/8" 7.87" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC HEX INVERTER TTL 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf