Stackpole Electronics Inc. SM4124FT30R9
SM4124FT30R9 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT30R9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.9 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT30R9.pdf
Availability of SM4124FT30R9
QUANTITY
SM4124FT30R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT30R9
Internal Part NumberEIS-SM4124FT30R9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT30R9
Related LinksSM4124, SM4124FT30R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT30R9 Details Description
Related parts for SM4124FT30R9
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC 500MA PWR DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf