Stackpole Electronics Inc. SM4124FT47R5
SM4124FT47R5 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT47R5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT47R5.pdf
Availability of SM4124FT47R5
QUANTITY
SM4124FT47R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT47R5
Internal Part NumberEIS-SM4124FT47R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT47R5
Related LinksSM4124, SM4124FT47R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT47R5 Details Description
Related parts for SM4124FT47R5
SOCKET SLOTTED 4.5MM 6.00" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADR 18POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE CAT5E RJ45-RJ45 300MM datasheet.pdf
BEND RELIEF 8.0MM GREEN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 8A HOLD datasheet.pdf