Stackpole Electronics Inc. SM4124FT47R5
SM4124FT47R5 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT47R5
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT47R5.pdf
Availability of SM4124FT47R5
QUANTITY
SM4124FT47R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT47R5
Internal Part NumberEIS-SM4124FT47R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT47R5
Related LinksSM4124, SM4124FT47R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT47R5 Details Description
Related parts for SM4124FT47R5
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 70NS 34LPM datasheet.pdf
IC DAC 14BIT DUAL R-R VOUT 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
FILTER SAW 2.44175GHZ SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 1=100 datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR TIN 18POS datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO RLLR LVR datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf