Stackpole Electronics Inc. SM4124FT50R0
SM4124FT50R0 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT50R0
Brief Description
RES SMD 50 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT50R0.pdf
Availability of SM4124FT50R0
QUANTITY
SM4124FT50R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT50R0
Internal Part NumberEIS-SM4124FT50R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSM Series
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT50R0
Related LinksSM4124, SM4124FT50R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT50R0 Details Description
Related parts for SM4124FT50R0
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC 12-BIT D/A CONVERTER 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
IC FPGA 352 I/O 672FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4066-D datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf