Stackpole Electronics Inc. SM4124FT61R9
SM4124FT61R9 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT61R9
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT61R9.pdf
Availability of SM4124FT61R9
QUANTITY
SM4124FT61R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT61R9
Internal Part NumberEIS-SM4124FT61R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT61R9
Related LinksSM4124, SM4124FT61R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT61R9 Details Description
Related parts for SM4124FT61R9
CAP FILM 1500PF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CAP FILM 16UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf