Stackpole Electronics Inc. SM4124FT66R5
SM4124FT66R5 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT66R5
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT66R5.pdf
Availability of SM4124FT66R5
QUANTITY
SM4124FT66R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT66R5
Internal Part NumberEIS-SM4124FT66R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT66R5
Related LinksSM4124, SM4124FT66R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT66R5 Details Description
Related parts for SM4124FT66R5
RES SMD 110K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FSK DEMOD/ TONE DECODER S014 datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 24QFN datasheet.pdf
LS ROLLER LEVER datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf