Stackpole Electronics Inc. SM4124FT73R2
SM4124FT73R2 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT73R2
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT73R2.pdf
Availability of SM4124FT73R2
QUANTITY
SM4124FT73R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT73R2
Internal Part NumberEIS-SM4124FT73R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT73R2
Related LinksSM4124, SM4124FT73R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT73R2 Details Description
Related parts for SM4124FT73R2
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4-CHAN 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 250V datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 4.5VWM 9.6VC SOT23 datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 12' OPEN END datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT RA datasheet.pdf