Stackpole Electronics Inc. SM4124FT750R
SM4124FT750R picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT750R
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT750R.pdf
Availability of SM4124FT750R
QUANTITY
SM4124FT750R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT750R
Internal Part NumberEIS-SM4124FT750R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT750R
Related LinksSM4124, SM4124FT750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT750R Details Description
Related parts for SM4124FT750R
SENSOR 50PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 670MA 470 MOHM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 10A TO220AB datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP POLY 820UF 20% 16V T/H datasheet.pdf