Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR261
SM4124FTR261 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR261
Brief Description
RES SMD 0.261 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR261.pdf
Availability of SM4124FTR261
QUANTITY
SM4124FTR261 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR261
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR261
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.261
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR261
Related LinksSM4124, SM4124FTR261 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR261 Details Description
Related parts for SM4124FTR261
MOSFET N-CH 50V 4A SOT427 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 0.1A 200V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS VERT .4MM SL SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf