Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR340
SM4124FTR340 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR340
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.34 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR340.pdf
Availability of SM4124FTR340
QUANTITY
SM4124FTR340 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR340
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR340
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.34
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR340
Related LinksSM4124, SM4124FTR340 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR340 Details Description
Related parts for SM4124FTR340
FIXED IND 8.2UH 530MA 520 MOHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
HEADER MALE 4.20MM DUAL VERT 10P datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CTV 143C 48#20 8#16 PIN J/N RE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf