Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR442
SM4124FTR442 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR442
Brief Description
RES SMD 0.442 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR442.pdf
Availability of SM4124FTR442
QUANTITY
SM4124FTR442 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR442
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR442
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.442
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR442
Related LinksSM4124, SM4124FTR442 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR442 Details Description
Related parts for SM4124FTR442
RES SMD 0.004 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED FL PNK 8.0" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 75VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSPARENT LABEL CARRIER datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf