Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR909
SM4124FTR909 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR909
Brief Description
RES SMD 0.909 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR909.pdf
Availability of SM4124FTR909
QUANTITY
SM4124FTR909 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR909
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR909
Standard Package800
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR909
Related LinksSM4124, SM4124FTR909 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR909 Details Description
Related parts for SM4124FTR909
RELAY REED DPDT 250MA 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN RED PVC FREE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf