Stackpole Electronics Inc. SM4124JT3R90
SM4124JT3R90 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124JT3R90
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 5% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124JT3R90.pdf
Availability of SM4124JT3R90
QUANTITY
SM4124JT3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124JT3R90
Internal Part NumberEIS-SM4124JT3R90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124JT3R90
Related LinksSM4124, SM4124JT3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124JT3R90 Details Description
Related parts for SM4124JT3R90
FAN AXIAL 60X25.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T 0.15A 250V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LINER datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf