Stackpole Electronics Inc. SM4527FTR681
SM4527FTR681 picture photo
Mfg. Part Number
SM4527FTR681
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.681 OHM 1% 2W 4527
Datasheet Download
SM4527FTR681.pdf
Availability of SM4527FTR681
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM4527FTR681 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4527FTR681
Internal Part NumberEIS-SM4527FTR681
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.681
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4527 J-Lead
Supplier Device Package4527
Size / Dimension0.476" L x 0.272" W (12.10mm x 6.90mm)
Height0.165" (4.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4527FTR681
Related LinksSM4527, SM4527FTR681 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4527FTR681 Details Description
Related parts for SM4527FTR681
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 15W datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
IC LI-ION PWR MGMT 1CELL 10-SON datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 60 OHM 1700MA 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.4A 26.5 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 150MA 2.6 OHM datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf