Stackpole Electronics Inc. SM4527JTR150
SM4527JTR150 picture photo
Mfg. Part Number
SM4527JTR150
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 5% 2W 4527
Datasheet Download
SM4527JTR150.pdf
Availability of SM4527JTR150
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM4527JTR150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4527JTR150
Internal Part NumberEIS-SM4527JTR150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4527 J-Lead
Supplier Device Package4527
Size / Dimension0.476" L x 0.272" W (12.10mm x 6.90mm)
Height0.165" (4.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4527JTR150
Related LinksSM4527, SM4527JTR150 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4527JTR150 Details Description
Related parts for SM4527JTR150
MARKER SNAP-ON V 1.9-2.65MM WHT datasheet.pdf
KIT TOWER BOARD MCF5225X datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 412 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 320W datasheet.pdf