Copal Electronics SM4ETA201
SM4ETA201 picture photo
Mfg. Part Number
SM4ETA201
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM4ETA201.pdf
Availability of SM4ETA201
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM4ETA201 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4ETA201
Internal Part NumberEIS-SM4ETA201
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.193" L x 0.177" W x 0.146" H (4.90mm x 4.50mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4ETA201
Related LinksSM4E, SM4ETA201 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM4ETA201 Details Description
Related parts for SM4ETA201
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 8A 24VDC 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 5% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 28.32MM datasheet.pdf
MOUNT MGM 3/4 8X NM datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf