Copal Electronics SM4ETW102
SM4ETW102 picture photo
Mfg. Part Number
SM4ETW102
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM4ETW102.pdf
Availability of SM4ETW102
QUANTITY
SM4ETW102 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4ETW102
Internal Part NumberEIS-SM4ETW102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.193" L x 0.146" W x 0.177" H (4.90mm x 3.70mm x 4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4ETW102
Related LinksSM4E, SM4ETW102 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM4ETW102 Details Description
Related parts for SM4ETW102
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 28K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 19VC SOT666 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 69 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 350A 200V TO-200AC datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf