Vishay Semiconductor/Diodes Division SM5S24A-E3/2D
SM5S24A-E3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM5S24A-E3/2D
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO218AB
Datasheet Download
SM5S24A-E3/2D.pdf
Availability of SM5S24A-E3/2D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM5S24A-E3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM5S24A-E3/2D
Internal Part NumberEIS-SM5S24A-E3/2D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesPAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)93A
Power - Peak Pulse3600W (3.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-218AB
Supplier Device PackageDO-218AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM5S24A-E3/2D
Related LinksSM5S24, SM5S24A-E3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM5S24A-E3/2D Details Description
Related parts for SM5S24A-E3/2D
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
MILCONNECTOR ECE093 datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf