Vishay Semiconductor/Diodes Division SM5S24HE3/2D
SM5S24HE3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM5S24HE3/2D
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 43VC DO218AB
Datasheet Download
SM5S24HE3/2D.pdf
Availability of SM5S24HE3/2D
QUANTITY
SM5S24HE3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM5S24HE3/2D
Internal Part NumberEIS-SM5S24HE3/2D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)84A
Power - Peak Pulse3600W (3.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-218AB
Supplier Device PackageDO-218AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM5S24HE3/2D
Related LinksSM5S24, SM5S24HE3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM5S24HE3/2D Details Description
Related parts for SM5S24HE3/2D
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB R/A G30 TIN datasheet.pdf