Stackpole Electronics Inc. SM6227FBR100
SM6227FBR100 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FBR100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FBR100.pdf
Availability of SM6227FBR100
QUANTITY
SM6227FBR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FBR100
Internal Part NumberEIS-SM6227FBR100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FBR100
Related LinksSM6227, SM6227FBR100 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FBR100 Details Description
Related parts for SM6227FBR100
14 PIN MINI RIBBON CONN CABLE datasheet.pdf
CAP ARRAY 820PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TXRX SFF OC12/STM-4 SR STD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
HAN ID-MODUL datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT datasheet.pdf
ANVIL BLANK datasheet.pdf
CONN HDR 60POS TH/RA REVERSE datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf