Stackpole Electronics Inc. SM6227FT140R
SM6227FT140R picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT140R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 140 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT140R.pdf
Availability of SM6227FT140R
QUANTITY
SM6227FT140R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT140R
Internal Part NumberEIS-SM6227FT140R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT140R
Related LinksSM6227, SM6227FT140R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT140R Details Description
Related parts for SM6227FT140R
LED AMBER 0603 SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf