Stackpole Electronics Inc. SM6227FT1K07
SM6227FT1K07 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT1K07
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT1K07.pdf
Availability of SM6227FT1K07
QUANTITY
SM6227FT1K07 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT1K07
Internal Part NumberEIS-SM6227FT1K07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT1K07
Related LinksSM6227, SM6227FT1K07 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT1K07 Details Description
Related parts for SM6227FT1K07
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf
SEALED SE HDW PACKET datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf