Stackpole Electronics Inc. SM6227FT1K96
SM6227FT1K96 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT1K96
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT1K96.pdf
Availability of SM6227FT1K96
QUANTITY
SM6227FT1K96 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT1K96
Internal Part NumberEIS-SM6227FT1K96
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT1K96
Related LinksSM6227, SM6227FT1K96 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT1K96 Details Description
Related parts for SM6227FT1K96
CIR BRKR THRMMAG 5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
GUARD INSERT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 24POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO-219AB datasheet.pdf
22AWG 20C 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8 TWIN PIN RE datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
8200UF 35V 35X30 85C SI datasheet.pdf