Stackpole Electronics Inc. SM6227FT1R40
SM6227FT1R40 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT1R40
Brief Description
RES SMD 1.4 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT1R40.pdf
Availability of SM6227FT1R40
QUANTITY
SM6227FT1R40 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT1R40
Internal Part NumberEIS-SM6227FT1R40
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT1R40
Related LinksSM6227, SM6227FT1R40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT1R40 Details Description
Related parts for SM6227FT1R40
IC ADC 8BIT SGNL COND 20-DIP datasheet.pdf
SIDAC SYM 2CH 58/116V 250A TO220 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 67A TO-220-3 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 115MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf