Stackpole Electronics Inc. SM6227FT21R5
SM6227FT21R5 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT21R5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21.5 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT21R5.pdf
Availability of SM6227FT21R5
QUANTITY
SM6227FT21R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT21R5
Internal Part NumberEIS-SM6227FT21R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT21R5
Related LinksSM6227, SM6227FT21R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT21R5 Details Description
Related parts for SM6227FT21R5
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 22POS datasheet.pdf
60709A103 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10POS RA T/H 5V datasheet.pdf