Stackpole Electronics Inc. SM6227FT43R2
SM6227FT43R2 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT43R2
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT43R2.pdf
Availability of SM6227FT43R2
QUANTITY
SM6227FT43R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT43R2
Internal Part NumberEIS-SM6227FT43R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT43R2
Related LinksSM6227, SM6227FT43R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT43R2 Details Description
Related parts for SM6227FT43R2
CONN INSPECT ADAPT FOR U.FL PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
SOCKET 4PAD 5.0X3.2 XTAL OR OSC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.6 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf