Stackpole Electronics Inc. SM6227FT88R7
SM6227FT88R7 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT88R7
Brief Description
RES SMD 88.7 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT88R7.pdf
Availability of SM6227FT88R7
QUANTITY
SM6227FT88R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT88R7
Internal Part NumberEIS-SM6227FT88R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT88R7
Related LinksSM6227, SM6227FT88R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT88R7 Details Description
Related parts for SM6227FT88R7
TRIAC SENS GATE 200V 0.8A TO92 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 3/8" datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 8POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 1A datasheet.pdf
DUCT CABLE SLOT PVC 2M datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf