Stackpole Electronics Inc. SM6227FTR294
SM6227FTR294 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FTR294
Brief Description
RES SMD 0.294 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FTR294.pdf
Availability of SM6227FTR294
QUANTITY
SM6227FTR294 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FTR294
Internal Part NumberEIS-SM6227FTR294
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.294
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FTR294
Related LinksSM6227, SM6227FTR294 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FTR294 Details Description
Related parts for SM6227FTR294
IC OPAMP GP 1MHZ 14CDIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 68MH 11MA 67 OHM TH datasheet.pdf
CABLE 2POS M12PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
RES 223 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DC-DC CONVRT 0.7525-5.5V 5A 5SIP datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 57MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf