Stackpole Electronics Inc. SM6227FTR324
SM6227FTR324 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FTR324
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.324 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FTR324.pdf
Availability of SM6227FTR324
QUANTITY
SM6227FTR324 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FTR324
Internal Part NumberEIS-SM6227FTR324
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.324
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FTR324
Related LinksSM6227, SM6227FTR324 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FTR324 Details Description
Related parts for SM6227FTR324
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC A/D 4-CH 14-BIT LP 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 215mA (Switch) Backlight 6-SON (2x2) datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC AXIAL datasheet.pdf
LED PANEL IND 28V 15MA RED datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf