Stackpole Electronics Inc. SM6227FTR475
SM6227FTR475 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FTR475
Brief Description
RES SMD 0.475 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FTR475.pdf
Availability of SM6227FTR475
QUANTITY
SM6227FTR475 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FTR475
Internal Part NumberEIS-SM6227FTR475
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FTR475
Related LinksSM6227, SM6227FTR475 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FTR475 Details Description
Related parts for SM6227FTR475
CAP MICA 57PF 10% 500V SMD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-0990L 07000C SFTY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf