Stackpole Electronics Inc. SM6227JT1R20
SM6227JT1R20 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227JT1R20
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227JT1R20.pdf
Availability of SM6227JT1R20
QUANTITY
SM6227JT1R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227JT1R20
Internal Part NumberEIS-SM6227JT1R20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227JT1R20
Related LinksSM6227, SM6227JT1R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227JT1R20 Details Description
Related parts for SM6227JT1R20
TEST CLIP INSUL PIERC RED STR datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 40POS R/A SH datasheet.pdf
TOOL DIE SET - HSK,HSM,HSS CONT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB24 M40 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
220UF 200V 18X35,5 datasheet.pdf