Stackpole Electronics Inc. SM6227JT2R00
SM6227JT2R00 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227JT2R00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2 OHM 5% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227JT2R00.pdf
Availability of SM6227JT2R00
QUANTITY
SM6227JT2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227JT2R00
Internal Part NumberEIS-SM6227JT2R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227JT2R00
Related LinksSM6227, SM6227JT2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227JT2R00 Details Description
Related parts for SM6227JT2R00
IC REG LDO 1.8V 3A SPAK-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 37.5000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
ENERGY MEAS PROCESSOR - PSU/DC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf