Stackpole Electronics Inc. SM6227JT2R00
SM6227JT2R00 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227JT2R00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2 OHM 5% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227JT2R00.pdf
Availability of SM6227JT2R00
QUANTITY
SM6227JT2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227JT2R00
Internal Part NumberEIS-SM6227JT2R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227JT2R00
Related LinksSM6227, SM6227JT2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227JT2R00 Details Description
Related parts for SM6227JT2R00
CONN RCPT .100" 17POS SNGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf