Stackpole Electronics Inc. SM6227JT390R
SM6227JT390R picture photo
Mfg. Part Number
SM6227JT390R
Brief Description
RES SMD 390 OHM 5% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227JT390R.pdf
Availability of SM6227JT390R
QUANTITY
SM6227JT390R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227JT390R
Internal Part NumberEIS-SM6227JT390R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227JT390R
Related LinksSM6227, SM6227JT390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227JT390R Details Description
Related parts for SM6227JT390R
IC PHOTOTRANS IR 880NM TO-18 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/DET 3/5.5V 16QSOP datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16M/CDP16S datasheet.pdf
RES 27K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
IC RF TRANSCEIVER 2.4GHZ 20QFN datasheet.pdf