Stackpole Electronics Inc. SM6227JTR120
SM6227JTR120 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227JTR120
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 5% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227JTR120.pdf
Availability of SM6227JTR120
QUANTITY
SM6227JTR120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227JTR120
Internal Part NumberEIS-SM6227JTR120
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227JTR120
Related LinksSM6227, SM6227JTR120 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227JTR120 Details Description
Related parts for SM6227JTR120
MOSFET P-CH 60V 30A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 40POS .100 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 500W datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4M 512X8 36-SOJ datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
PC93 20X20X4MM W/ADH datasheet.pdf
BOARD REF DESIGN LS2014A datasheet.pdf
RES 113K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf