Vishay Semiconductor/Diodes Division SM6T200CAHE3/52
SM6T200CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SM6T200CAHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 171VWM 274VC SMB
Datasheet Download
SM6T200CAHE3/52.pdf
Availability of SM6T200CAHE3/52
QUANTITY
SM6T200CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6T200CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SM6T200CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SM6T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)171V
Voltage - Breakdown (Min)190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6T200CAHE3/52
Related LinksSM6T200, SM6T200CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM6T200CAHE3/52 Details Description
Related parts for SM6T200CAHE3/52
IC DAC 10BIT OCTAL SRL 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH M3 HINGE LEVER SILV SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS SMT TIN 2.2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 970MA 120 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf