Vishay Semiconductor/Diodes Division SM6T27CA-E3/5B
SM6T27CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SM6T27CA-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMB
Datasheet Download
SM6T27CA-E3/5B.pdf
Availability of SM6T27CA-E3/5B
QUANTITY
SM6T27CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6T27CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SM6T27CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM6T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)23.1V
Voltage - Breakdown (Min)25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp37.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6T27CA-E3/5B
Related LinksSM6T27C, SM6T27CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM6T27CA-E3/5B Details Description
Related parts for SM6T27CA-E3/5B
CONN RECPT 4POS .100 22-26 15AU datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 14V datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC60S/AE60M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOD TXRX COPPER MSA SFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf