Texas Instruments SM72240MFE-4.63/NOPB
SM72240MFE-4.63/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
SM72240MFE-4.63/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU SUPER SMAGIC SOT23-5
Datasheet Download
SM72240MFE-4.63/NOPB.pdf
Availability of SM72240MFE-4.63/NOPB
QUANTITY
SM72240MFE-4.63/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of SM72240MFE-4.63/NOPB
Internal Part NumberEIS-SM72240MFE-4.63/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 29/Sep/2014
Copper Wire Revision A 19/Jan/2015
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
SeriesSolarMagic™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout100 ms Minimum
Voltage - Threshold4.63V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM72240MFE-4.63/NOPB
Related LinksSM72240MFE, SM72240MFE-4.63/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
SM72240MFE-4.63/NOPB Details Description
Related parts for SM72240MFE-4.63/NOPB
CHOKE COMMON MODE 22MH PC MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 1506 datasheet.pdf
OSC XO 6.176MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC GATE DVR SGL 9A HS INV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 3POS SLG .100 datasheet.pdf
IC FPGA 266 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A D2PAK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf