Texas Instruments SM72240MFX-4.63/NOPB
SM72240MFX-4.63/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
SM72240MFX-4.63/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU SUPER SMAGIC SOT23-5
Datasheet Download
SM72240MFX-4.63/NOPB.pdf
Availability of SM72240MFX-4.63/NOPB
QUANTITY
SM72240MFX-4.63/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of SM72240MFX-4.63/NOPB
Internal Part NumberEIS-SM72240MFX-4.63/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 29/Sep/2014
Copper Wire Revision A 19/Jan/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
SeriesSolarMagic™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout100 ms Minimum
Voltage - Threshold4.63V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM72240MFX-4.63/NOPB
Related LinksSM72240MFX, SM72240MFX-4.63/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
SM72240MFX-4.63/NOPB Details Description
Related parts for SM72240MFX-4.63/NOPB
DIODE ZENER 27V 3W SMB datasheet.pdf
IC DELAY LINE 30NS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A PIN PLNGR datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO204AL datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100 L.210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 0.5A SOD962 datasheet.pdf