Stackpole Electronics Inc. SM8035FT10R0
SM8035FT10R0 picture photo
Mfg. Part Number
SM8035FT10R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 4W 8035
Datasheet Download
SM8035FT10R0.pdf
Availability of SM8035FT10R0
QUANTITY
SM8035FT10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM8035FT10R0
Internal Part NumberEIS-SM8035FT10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSM8035 Series Resistors
SM Series
Standard Package350
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case8035 J-Lead
Supplier Device Package8035
Size / Dimension0.827" L x 0.350" W (21.00mm x 8.90mm)
Height0.378" (9.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM8035FT10R0
Related LinksSM8035, SM8035FT10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM8035FT10R0 Details Description
Related parts for SM8035FT10R0
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP 3.3V AUX 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT5E W/BOOT 3' GRY datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V TO249 datasheet.pdf