Vishay Semiconductor/Diodes Division SM8S11HE3/2D
SM8S11HE3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM8S11HE3/2D
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO218AB
Datasheet Download
SM8S11HE3/2D.pdf
Availability of SM8S11HE3/2D
QUANTITY
SM8S11HE3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM8S11HE3/2D
Internal Part NumberEIS-SM8S11HE3/2D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)363A
Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-218AB
Supplier Device PackageDO-218AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM8S11HE3/2D
Related LinksSM8S11, SM8S11HE3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM8S11HE3/2D Details Description
Related parts for SM8S11HE3/2D
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 38POS GOLD datasheet.pdf
MINITEK HDR VRT POL&LAT- datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD DEMO 16BIT 25MSPS LTC2190 datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 0.8A 10WSON datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf