Vishay Semiconductor/Diodes Division SM8S18A-E3/2D
SM8S18A-E3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM8S18A-E3/2D
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO218AB
Datasheet Download
SM8S18A-E3/2D.pdf
Availability of SM8S18A-E3/2D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM8S18A-E3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM8S18A-E3/2D
Internal Part NumberEIS-SM8S18A-E3/2D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesPAR®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)205A
Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM8S18A-E3/2D
Related LinksSM8S18, SM8S18A-E3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM8S18A-E3/2D Details Description
Related parts for SM8S18A-E3/2D
SWITCH THUMBWHL GRAY FRNT MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR ASSY 093 CLIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf
INSERTION TOOL 20 GA datasheet.pdf
4001753201=JTEC 32 WAY SOC datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
3500UF 10V 25.7X41.7 85C AXI datasheet.pdf