Vishay Semiconductor/Diodes Division SM8S36HE3/2D
SM8S36HE3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM8S36HE3/2D
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AB
Datasheet Download
SM8S36HE3/2D.pdf
Availability of SM8S36HE3/2D
QUANTITY
SM8S36HE3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM8S36HE3/2D
Internal Part NumberEIS-SM8S36HE3/2D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)114A
Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-218AB
Supplier Device PackageDO-218AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM8S36HE3/2D
Related LinksSM8S36, SM8S36HE3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM8S36HE3/2D Details Description
Related parts for SM8S36HE3/2D
FIXED IND 150NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 2V 20% 1106 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 5% BP 1812 datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf