Vishay Semiconductor/Diodes Division SM8S40A-E3/2D
SM8S40A-E3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM8S40A-E3/2D
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC DO218AB
Datasheet Download
SM8S40A-E3/2D.pdf
Availability of SM8S40A-E3/2D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM8S40A-E3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM8S40A-E3/2D
Internal Part NumberEIS-SM8S40A-E3/2D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesPAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)92.4A
Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-218AB
Supplier Device PackageDO-218AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM8S40A-E3/2D
Related LinksSM8S40, SM8S40A-E3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM8S40A-E3/2D Details Description
Related parts for SM8S40A-E3/2D
RES 39 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 51 OHM 0606 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf