Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J10CA-E3/5A
SMA5J10CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J10CA-E3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA
Datasheet Download
SMA5J10CA-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J10CA-E3/5A
QUANTITY
SMA5J10CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J10CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J10CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)29.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J10CA-E3/5A
Related LinksSMA5J10, SMA5J10CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J10CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J10CA-E3/5A
BLADE TORX T4 4.72" datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,GRN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
BOOT MOLDED 90DEG ANG WITH LIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
GDT 145V 20% 5KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf