Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J14AHE3/61
SMA5J14AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J14AHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA
Datasheet Download
SMA5J14AHE3/61.pdf
Availability of SMA5J14AHE3/61
QUANTITY
SMA5J14AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J14AHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J14AHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J14AHE3/61
Related LinksSMA5J14, SMA5J14AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J14AHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J14AHE3/61
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 65.536MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf