Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J15CA-E3/61
SMA5J15CA-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J15CA-E3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J15CA-E3/61.pdf
Availability of SMA5J15CA-E3/61
QUANTITY
SMA5J15CA-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J15CA-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J15CA-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J15CA-E3/61
Related LinksSMA5J15, SMA5J15CA-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J15CA-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J15CA-E3/61
IDC CABLE - HSC64S/AE64G/X datasheet.pdf
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
COVER HINGED STRAIGHT 8X8X12" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 940MA 153 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
OSC CMEMS 48.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
XRX 10/100 MDIX 3.3V IND 32TQFN datasheet.pdf