Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J16CA-E3/61
SMA5J16CA-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J16CA-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA
Datasheet Download
SMA5J16CA-E3/61.pdf
Availability of SMA5J16CA-E3/61
QUANTITY
SMA5J16CA-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J16CA-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J16CA-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.2A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J16CA-E3/61
Related LinksSMA5J16, SMA5J16CA-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J16CA-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J16CA-E3/61
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP MICA 0.036UF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 10% 330VAC AXI datasheet.pdf